Cestovateľské premietania

O svoje fotografie, zážitky, či dobré rady sa už niekoľko rokov delím aj na mojich cestovateľských premietaniach. Teším sa, že čoraz častejšie dostávam ponuky premietať nie len v Bratislave, ale aj v ďalších mestách po celom Slovensku či v susednej Českej republike. Prehľad tých posledných nájdete nižšie na tejto stránke. Pokiaľ vás niektoré zaujalo, dajte mi vedieť, rád prídem urobiť premietanie aj do vášho mesta či na vaše podujatie. Samozrejme, keďže som precestoval desiatky krajín, rád vám urobím aj premietanie “na mieru” z mnohých ďalších miest.

Cestovateľské premietanie - ISLAND

Poďte sa s nami pozrieť na dych vyrážajúce miesta Islandu, ktoré pri jeho návšteve jednoducho musíte vidieť. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz videli a zažili. Island je iný, jedinečný a exotický. Ocitnite sa s nami na jeho magickom pobreží, vydajte sa na jeden z najkrajších trekkov sveta a spoznajte, aké to je kráčať po ľadovci alebo zdolať aktívnu sopku Katla na snežnom skútri. Aby toho nebolo málo, preletíme ponad zem ohňa a ľadu, očaria nás stovky majestátnych vodopádov a nakoniec sa okúpeme v horúcich prameňoch Modrej lagúny. Sprevádzať nás bude cestovateľ a fotograf Robert Taraba.

Cestovateľské premietania

Landmannalaugar

Skógafoss

Jökulsárlón

Cestovateľské premietanie - NÓRSKO

Všetko čo je nórske, je to najlepšie a najkrajšie na svete. Aspoň tak to tvrdia Nóri. Príďte sa o tom presvedčiť a spoznajte krásu prírody bohatej na hory, fjordy, ľadovce, vodopády, lesy, no aj na široké laponské pláne plné sobov. Od juhu až po ďaleký sever ukrytý za polárnym kruhom, kde sa striedajú polárne dni s polárnymi nocami. Ktoré mesto je to najnórskejšie? Oslo, jeho odveký rival Bergen, či nebodaj študetské mesto Trondheim? Bohatá severská kultúra vás nenechá chladnými. Nazrieme do mentality národa, ktorý vyrástol na kultúre Vikingov, verí v existenciu trollov či elfov a nedá dopustiť na svoj hnedý syr. No Nórsko je aj krajinou, kde kráľ chodieval MHD a sám si šoféroval auto. Krajina, kde môžete sledovať v priamom prenose ohromujúcu migráciu sobých stád naprieč laponskom, štrikovanie svetra s nórskym vzorom alebo plavbu slávnej Hurtigruten.

Cestovateľské premietania

Lofoty

Trolia cesta

Preikestolen

Cestovateľské premietanie - Západné parky USA

To najkrajšie čo môžete zažiť za dva týždne na ceste západným pobrežím USA. Trojica pôsobivých miest LA, Frisco, San Diego nezostane v závese hlavného mesta hazardu a zábavy Las Vegas. Rozhodne vás dostanú neopísateľné výhľady a krásy prírody v podobe vodopádov, kaňonov, obrovských sekvojí, no aj nekonečných skalných stien a rozmanitých skalných útvarov. Vydajte sa s nami spoznávať rozmanité národné parky západnej časti USA. S cestovateľom a sprievodcom Robertom Tarabom nás čakajú stovky míľ so zastávkami Yosemity, Zion, Bryce Canyon, Joshua Tree, Grand Canyon, Monument Valley a Antelope Canyon.

Cestovateľské premietania

Yosemite

Monument Valley

Horseshoe Bend

Cestovateľské premietanie - Austrália, Nová Kaledónia a Vanuatu

Samostatný kontinent či šiesta najväčšia krajina sveta obkolesená množstvom ostrovov Oceánie. Očarí vás všadeprítomná sila nespútanej divočiny, krásne mestá ako Melbourne, Sydney ale aj osobitá kultúra pôvodných obyvateľov tejto neskutočnej krajiny. Kedysi neznáma veľká južná zem, dnes miesto, ktoré sa nám spája s obrovským množstvom pláži, divokými kengurami, veľkou koralovou bariérou či svetoznámou operou v Sydney. Vedeli ste ale, že v krajine u protinožcov nájdete aj najviac tiav na svete či najobjemnejší monolit? Južné moria sa však nekončia Austráliou a Novým Zélandom, ale naopak začínajú. Za nimi ležia tisícky ostrovov a ostrovčekov, ktoré žijú svoj vlastný pokojný život. Medzi ne by sme mohli zaradiť aj ostrovy Melanézie, na ktorých časť sa spoločne vyberieme. Najprv sa zastavíme na Novej Kaledónii, správnom území Francúzska, ktoré sa možno onedlho stane samostatnou republikou. Vydáme sa za spoznávaním prírodných krás hlavného ostrova Grande Terre, na ktorom narazíme na unikátnu faunu a flóru. Pokračovať budeme na ostrovoch Vanuatu, kde sa vyberieme aj na najväčšiu atrakciu, ktorou je bezpochyby najdostupnejšia aktívna sopka na svete Yasur. Spoznáme aj miestnu kultúru domorodcov, ktorí sú častokrát označovaní ako jedni z najšťastnejších ľudí sveta. Na skvelú výpravu do vyspelej Austrálie a za tradičnými spoločenstvami ostrovov Oceánie vás zoberie cestovateľ a fotograf Robert Taraba.

Cestovateľské premietania

Uluru – Austrália

Nová Kaledónia

Mt. Yasur – Vanuatu

Cestovateľské premietanie - Mjanmarsko (Barma)

O Mjanmarsku, alebo ak chcete o Barme, sa častokrát hovorí ako o krajine zlata a budhizmu. Rozhodne patrí k tým s najväčšou koncentráciou budhistických stavieb na svete. A ak máte pocit, že ste už videli takmer všetko, počkajte si na toto. V srdci krajiny sa ukrýva jedna z najkrajších pamiatok sveta - Bagan. Pôsobivá história a krásne scenérie, ktorých ústredným motívom sú tisícky budhistických chrámov. Poďte spolu s nami navštíviť krajinu, kde muži nosia sukne (longyi) a ženy fajčia tučné cigary. V sprievode cestovateľa a fotografa Roberta Tarabu navštívime tie najkrajšie časti Mjanmarska, spoznáme miestnu kultúru a na záver si oddýchneme na nádherných plážach Bengálskeho zálivu.

Cestovateľské premietania

Mních v Bagane

U Bein most

Jazero Inle

Cestovateľské premietanie - Nový Zéland

Vydajte sa spolu s nami na ďalekú cestu k protinožcom, do krajiny dlhého bieleho oblaku. Zažite zelený južný ostrov obmývaný oceánom, z ktorého sa týčia mohutné hory, nádherné ľadovcové údolia a zrkadlovo čisté jazerá. To všetko v kontraste so severným ostrovom, na ktorom to doslova vrie v podobe vulkánov, gejzírov a horúcich prameňov. Fanúšikovia slávnej trilógie Pán prsteňov mu nepovedia inak ako Stredozem a ich cesta  po Novom Zélande bude viesť až k Hore osudu. Cestou sa môžete tešiť na pútavé rozprávanie cestovateľa a fotografa Roberta Tarabu.

Cestovateľské premietania

Mt. Cook

Milford Sound

Hora osudu

Cestovateľské premietanie - Thajsko

Krajina slonov, orchideí a slobody! Zoznámte sa s tropickým kráľovstvom, v ktorom nie je núdza o zážitky. Či už ide o božské pláže a čarovné zátoky, pestrofarebné národné parky, čulé plávajúce trhy alebo nespočetné množstvo chrámov, v Thajsku je stále čo objavovať! Cestovateľ a fotograf Robert Taraba nás vezme aj do Mesta anjelov, ktoré nikdy nespí, nazrieme aj do hriešneho Patpongu a vychutnáme si preslávený pouličný street food spolu s luxusnými reštauráciami. Nasadnite do loďky, ktorá nás prevedie tropickým rajom.

Cestovateľské premietania

Krabi

What Pho

Damnoen Saduak

© 2021, Robert Taraba | Photography | PageBrix