Let na 78 rovnobežku

(Špicbergy)

Špicbergy

Špicbergy

Máme za sebou troj hodinový let a pristávame na medzinárodnom letisku v Longyearbyen. Každý deň sem prilietajú pravidelné linky z Tromsø a Osla. Okrem SAS sem pravidelne lieta aj nórsky Norwegian. Napriek tomu, že sa nachádzame na Nórskom území, ktorým Špicbergy sú, v Osle bolo nevyhnutné okrem bezpečnostnej kontroly absolvovať aj kontrolu pasovú. Pristáli sme naozaj ďaleko na severe, dá sa letieť ešte severnejšie? Nie pravidelnou linkou. Svedčí o tom aj dĺžka nášho letu. Tá bola dlhšia o pol hodinu ako let Viedeň – Oslo. Treba povedať, že aj pristátie bolo dobrodružné. Hneď po tom ako sa pristávacej plochy dotkli všetky kolesá nášho lietadla nasledovalo zvlášť prudké brzdenie. Dôvodom je, že samotná pristávacia dráha je na akomsi polostrove (výbežku), a tak obe strany pristávacej dráhy končia v Isfjorde (ľadovom fjorde). “Neubrzdíš to”, skončíš vo fjorde, neodlepíš lietadlo od zeme, vieš čo ťa čaká. Štatistiky letiska zatiaľ hovoria, že sa nie je čoho báť.

Vchádzame do budovy letiska, ktoré bolo dokončené v roku 1975, ale prešlo si modernizáciou a rekonštrukciou. Jediný terminál, jediná letisková hala, jediná odletová brána a tak isto jediný batožinový pás, pri ktorom vás bude vítať prvý ľadový medveď, ktorého na svojej ceste uvidíte. Pri troche šťastia/nešťastia, je to fakt relatívne, ten ďalší bude živý. Postupne si zbierame našu batožinu z batožinového pásu. Vieme ju celkom jednoducho identifikovať aj na základe šťastných BUBO batožinových visačiek. Letisko je naozaj malé a pred jeho budovou nenájdete zástupy dychtivých taxikárov, ktorí by sa najradšej pobili o možných zákazníkov. Naopak, buď ste si dopredu objednali a zaplatili drahý transfer, alebo využijete Flybuss, ktorý premáva medzi letiskom a mestom. Presnejšie, odvezie vás na váš hotel, na ktorom vás vyzdvihne aj pred vaším odletom. Stačí sa informovať na recepcii vášho hotela. Úvodnú fotku si robíme so smerovníkom, na ktorom sú presné súradnice Longyearbyenu 78°13′N 15°38′E, a tak isto vzdialenosti jednotlivých hlavných miest sveta.

Od severného pobrežia Nórska sme približne 640 km a na severný pól je to 1309 km. Mesto je od letiska vzdialené približne 6 km, a tak nás čaká krátka cesta na náš hotel Radisson Blu.

© 2021, Robert Taraba | Photography | PageBrix