Blog

Nič vám nevyrazí dych viac ako holý život

Nič vám nevyrazí dych viac ako holý život

Káthmandu, deň trinásty. Nos mi skrúca vôňa horiaceho ľudského mäsa. Popri rieke Bagmati je na drevených pltiach poukladaných asi desať tiel v plachtách, iba kúsok od predajcov suvenírov. Drobný Nepálec mi ponúka sedenie na múriku s výhľadom na kremáciu, pánko s fúrikom plným dreva na pálenie si spokojne píska, skupinka ľudí okolo „len tak“ sleduje spaľovanie mŕtvych.

ČÍTAŤ ĎALEJ
Najsevernejšie mesto sveta, dokážete vysloviť jeho názov?

Najsevernejšie mesto sveta, dokážete vysloviť jeho názov?

Mesto bolo založené v roku 1906 Američanom Johnom Munroe Longyearem, ktorý pochádzal z Bostonu a pracoval v spoločnosti Arctic Coal Company of Boston. V minulosti sa volalo Longyear City po jeho americkom zakladateľovi. No bolo neskôr odkúpené Nórmi a práve oni pozmenili názov mesta, keď namiesto city začali používať byen, čo v preklade z nórčiny znamená mesto.

ČÍTAŤ ĎALEJ
Let na 78 rovnobežku

Let na 78 rovnobežku

Máme za sebou troj hodinový let a pristávame na medzinárodnom letisku v Longyearbyen. Každý deň sem prilietajú pravidelné linky z Tromsø a Osla. Okrem SAS sem pravidelne lieta aj nórsky Norwegian. Napriek tomu, že sa nachádzame na Nórskom území, ktorým Špicbergy sú, v Osle bolo nevyhnutné okrem bezpečnostnej kontroly absolvovať aj kontrolu pasovú. Pristáli sme naozaj ďaleko na severe, dá sa letieť ešte severnejšie?

ČÍTAŤ ĎALEJ

© 2021, Robert Taraba | Photography | PageBrix